Baner


Leasing - szansa na auto do firmy

2018-05-15
O tym, jak ważny jest w dzisiejszych czasach samochód w firmie, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Pojazd wykorzystywany jest do wyjazdów służbowych, pracy handlowca czy np. szybkiego bezpośredniego kontaktu z urzędem. Wiele firm ze względu na ograniczenia finansowe, nie może sobie jednak pozwolić na zakup auta. Wyjściem jest leasing. 

Leasing to forma umowy, która umożliwia leasingobiorcy korzystanie z samochodu, w zamian za spłacanie tzw. raty leasingowej. Warunki użytkowania i ewentualnego przejęcia samochodu po spłaceniu raty zależą od formy umowy i rodzaju leasing. 

Należy wyróżnić dwa rodzaje umów. Pierwsza to leasing operacyjny w ramach, którego auto użyczone przez leasingodawcę zostaje wpisane w poczet jego majątku, co pozwala na odliczenia amortyzacyjne. Leasingobiorca z kolei uzyskuje możliwość wpisania raty w koszt uzyskania przychodu, co jest korzystne przy naliczaniu podatku. Po upływie terminu trwania umowy, auto pozostaje własnością leasingodawcy, strona, która z niego korzystała nie ma przymusu dokonania jego wykupu. Drugi rodzaj to leasing finansowy, który pojazd czyni częścią majątku leasingobiorcy. Nie jest to zatem forma dla wszystkich firm, bowiem aspekt ten wymusza wstępne wpłacenie całego VAT, co determinuje konieczność dysponowania płynnością finansową. Po upływie terminu trwania umowy i spłacie ostatniej raty, pojazd staje się automatycznie własnością leasingobiorcy. W trakcie trwania umowy to on także uzyskuje możliwość odpisów amortyzacyjnych, ale traci szanse uwzględnienia raty leasingowej w kosztach uzyskania przychodu. Podlegają temu jedynie odsetki.