Baner


Czy klimatyzacja jest ekologiczna?

2018-11-19

Wpływ klimatyzacji na środowisko naturalne można wskazać jako pośredni lub bezpośredni. Klimatyzacja samochodowa oddziałuje na środowisko zarówno w jeden, jak i drugi sposób.


Pośredni wpływ na środowisko

Klimatyzator potrzebuje do działania energii elektrycznej, która wytwarzana jest w samochodzie za sprawą procesu spalania czynnika napędowego. Jeżeli więc nasze auto jest hybrydą, możemy mówić o znikomym wpływie pośrednim na środowisko, ładowanie klimatyzacji sprawdź tutaj. W innych przypadkach wpływ ten jest znacznie większy, jednak obecnie stosowane w samochodach układy klimatyzacyjne są bardzo ekonomiczne pod względem zużycia paliwa.


Bezpośredni wpływ na środowisko


Bezpośredni negatywny wpływ klimatyzacji samochodowej na środowisko jest bardziej skomplikowany, jednak ten również minimalizowany jest w coraz większym stopniu. Dotyczy on czynnika chłodzącego stosowanego w klimatyzatorze. Od 1 stycznia 2017 r. w nowych samochodach producenci zobowiązani są stosować chłodziwo o nazwie R1234yf odznaczające się niższym potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego, czyli niższym współczynnikiem GWP (Global Warming Potential), zastępujące czynnik R134a o zbyt wysokim GWP. Zmiana została wprowadzona właśnie po to, żeby zmniejszyć bezpośredni wpływ klimatyzacji samochodowych na środowisko. Wspomnieć jednak należy, ze mimo dużo niższego GWP w stosunku do poprzednika, czynnik R1234yf jest bardziej łatwopalny. Mimo to, UE zdecydowała, że ryzyko wystąpienia w samochodzie pożaru w przypadku ewentualnej kolizji jest tak znikome, że nowy czynnik może zastąpić dotychczasowy.