Technologia i motoryzacja w jednym miejscu!

siatka zgrzewana

Siatki zgrzewane – budowa, rodzaje i zastosowanie

Jednym z najbardziej uniwersalnych rodzajów siatek metalowych są siatki zgrzewane. Dzięki ich właściwościom znajdują zastosowanie w licznych branżach, gwarantując bezpieczeństwo użytkowania oraz wysokie walory estetyczne. Swoje świetne parametry zawdzięczają w dużej mierze specjalnej budowie i materiałom używanym do ich produkcji. Przedstawiamy charakterystyczne cechy siatek zgrzewanych oraz pomysły na ich wykorzystanie!

Budowa siatek zgrzewanych

Siatki zgrzewane wykonuje się z prostych, stalowych drutów, które zgrzewa się ze sobą oporowo w każdym miejscu ich skrzyżowania. W zależności od ich przeznaczenia, mogą występować w wielu rozmiarach i grubościach drutu, a także posiadać różne wymiary oczek. Proces zgrzewania odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn, co gwarantuje wysoką powtarzalność i jakość wyrobów, a także ogranicza straty w materiale. Taki sposób produkcji siatek sprawia ponadto, że ich konstrukcja jest wyjątkowo wytrzymała i solidna, a sama instalacja i obróbka – prosta i szybka. Dodatkowo produkty te wykazują znacznie mniejszą podatność na odkształcenia niż na przykład modele plecione.

Materiały wykorzystywane do produkcji siatek zgrzewanych

Do produkcji siatek zgrzewanych wykorzystuje się różne materiały. Najczęściej znaleźć można modele wykonane ze stali nierdzewnej, która nadaje im właściwości antykorozyjne oraz wysoką odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu doskonale nadają się do zastosowań zewnętrznych czy też w miejscach narażonych na działanie wilgoci, mrozu czy promieni UV. Dostępne są również siatki zgrzewane ze stali ocynkowanej, której druty zostają pokryte warstwą ocynku. Powłoka ta zmniejsza podatność produktu na korozję, co w połączeniu z przystępną ceną czyni z niego jedno z najchętniej wybieranych produktów. Siatki produkuje się również z drutów kwasoodpornych, powlekanych PCV oraz aluminium.

Gdzie siatki zgrzewane znajdują zastosowanie?

Siatki zgrzewane znajdują zastosowanie w licznych branżach. Chętnie wykorzystywane są między innymi w budownictwie, jako element siatki do budowy osłon czy barier ochronnych. Często stosuje się je również w przemyśle do zabezpieczenia maszyn i linii produkcyjnych, produkcji przegród regałowych, pojemników transportowych czy koszy drucianych. Z siatek zgrzewanych korzysta się również w hodowli zwierząt – wykonuje się z nich klatki i wybiegi, a także pułapki na szkodniki. Ponadto, dzięki ich wysokim walorom estetycznym, znajdują zastosowanie również w architekturze! Warto jednak zaznaczyć, że aby mogły skutecznie spełnić swoją rolę, muszą być wykonane ze starannością i z wysokiej klasy materiałów. Doskonałej jakości siatki zgrzewane (i nie tylko) dostępne są na stronie Arpem Steel!