Technologia i motoryzacja w jednym miejscu!

Zadbaj o czystość w samochodzie

Czystość w samochodzie jest ważnym aspektem. Nikt nie lubi podróżować pomiędzy butelkami, walającymi się po wycieraczkach papierkami, czy siedzieć na ubrudzonych fotelach. Warto więc przynajmniej raz na jakiś czas nie tylko wytrzeć kurze, ale także zadbać o tapicerkę, czy świeży zapach w swoim aucie. Podpowiadamy, jak sprawnie i dokładnie wysprzątać samochód.

Regularność to podstawa

Samochód, podobnie jak ubrania wymaga odpowiedniego czyszczenia. O ile z zabrudzeniami na plastikowych elementach wewnątrz pojazdu lub na karoserii z zewnątrz można sobie poradzić, tak gruntowane czyszczenie wnętrza wymaga wizyty w profesjonalnym serwisie, gdzie przy użyciu specjalnych maszyn fachowcy wypiorą fotele, kanapy czy podsufitki. Jeżeli będziesz regularnie sprzątał pojazd, to wizyty w takim miejscu będą jedynie czystą przyjemnością. Warto również zrezygnować z jedzenia czy picia w trakcie jazdy. Jedynie woda nie pozostawi nieestetycznych, trudnych do usunięcia plam.

Pielęgnację zacznij od przetarcia kokpitu z kurzu i innych zabrudzeń. Wystarczy do tego szmatka z mikrofibry. Umyj szyby od wewnątrz, wytrzep dywaniki lub gumowe wycieraczki. Warto je wyciągnąć i przeprać. W tym celu użyj domowego odkurzacza piorącego lub wody i gąbki z detergentem. Postaw do wyschnięcia – najlepiej na słońcu. Gumowe wycieraczki z powodzeniem umyjesz myjką ciśnieniową. Samochód z zewnątrz najpierw polej wodą, by spłukać piasek, kurz i brud, a następnie przy pomocy dużej, miękkiej gąbki i kosmetyków samochodowych. Zawierają specjalne związki, które zapobiegają sadzaniu się brudu, zabezpieczają lakier i nadają połysk. Na rynku można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju produktów, dlatego z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego. Jeżeli wolisz szybkie rozwiązania, skorzystaj z oferty myjni bezdotykowej. Tak przygotowany samochód jest gotowy do dalszej pracy.

Dym papierosowy

Masz nawyk palenia papierosów w samochodzie lub kupiłeś używane auto, a wewnątrz pozostał zapach tytoniu? Istnieje kilka sposobów, które pozwolą zminimalizować skutki nieodpowiedzialnego palenia w środku pojazdu. Warto wiedzieć, że dym i substancje z klasycznych papierosów „wchodzą” w tapicerkę i utrzymują się w niej przez długi czas. Co więc można zrobić? Zacznij od porządnego wietrzenia samochodu – pootwieraj drzwi, okna, dach i klapę bagażnika. Pozostaw na kilka godzin. Następnie warto wyozonować całą przestrzeń.

Niewielkie urządzenia znajdziesz w sklepach za kilkadziesiąt złotych. Ozon zabija bakterie i wirusy, a dodatkowo neutralizuje zapachy. Po takim zabiegu zapach z papierosów powinien osłabnąć. Pamiętaj, by bezpośrednio po ozonowaniu nie prowadzić auta, pozostaw je ponownie otwarte do wywietrzenia. W przypadku nałogowego, wieloletniego palenia w samochodzie cząsteczki dymu osiądą również w kanapie, fotelach czy dywanikach. W takiej sytuacji konieczne będzie ich wypranie.

Pranie foteli w samochodzie

Głębokie, zaschnięte zabrudzenia, dym z papierosów czy zalane miejsca będą wymagały intensywnego prania. Ponadto na tapicerce osadza się mnóstwo bakterii, grzybów, roztoczy, brudzi się często od potu, kosmetyków czy brudu przyniesionego na butach. Jeżeli przewozisz zwierzęta, to również one zostawiają mnóstwo mikroorganizmów. Regularne pranie jej pozwala utrzymać ją nie tylko w dobrym stanie, ale także usuwa wszelkich nieproszonych lokatorów. Takiego zabiegu powinni dokonać specjaliści, którzy posiadają, nie tylko fachową wiedzę, ale także dedykowany sprzęt i doświadczenie. Cena zależy głównie od wielkości samochodu, firmy i użytych środków. Inaczej będzie wyglądała pielęgnacja materiałowej tapicerki, a inaczej skórzanej, która wymaga użycia innych kosmetyków. Zwykle koszt wyprania jednego fotela zaczyna się od około 30 zł, kanapy tylnej 50 zł, a podsufitki 30.

Inwestując około 200 zł, możesz mieć czystą, wolną od brzydkich zapachów i plam tapicerkę. Ceny będą wyższe w przypadku skórzanego wykończenia. Tutaj za profesjonalne pranie zapłacisz dwa razy więcej. Warto mieć na uwadze, że jedynie wypranie tapicerki pomoże całkowicie usunąć brzydki papierosowy zapach. Pomiędzy wizytami w serwisie należy również pamiętać o regularnym sprzątaniu w samochodzie. Odkurzanie, pranie pokrowców, o ile takie zostały nałożone, czy wyczyszczenie dywaników zajmuje kilkadziesiąt minut. Warto to robić w słoneczne, ciepłe dni.

Czysty samochód gwarantuje przyjemność z podróżowania. Z pewnością przyjemniej każdego rana siadać za kółkiem pojazdu, w którym ładnie pachnie. Regularnie sprawdzaj również stan bagażnika. Czasami zapomniane jabłko, czy rozlana ciecz zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Dokładnie sprawdzaj, czy wszystkie zakupy zostały zabrane. Jeżeli przewozisz rzeczy, które mogą się rozsypać, to warto podłożyć folię lub dodatkowy koc, który ochroni przestrzeń. Trwałość i jakość tapicerki poprawią również dedykowane pokrowce na fotele. W razie zabrudzenia można je wyprać w pralce i ponownie założyć.