Technologia i motoryzacja w jednym miejscu!

Dla kogo hatchback, a dla kogo sedan? – typy nadwozi samochodowych

Wybór nowego samochodu to dla wielu złożony i długofalowy proces. Inwestycja stanowi bowiem znaczne obciążenie dla budżetu, dlatego decyzja o zakupie takiego, a nie innego auta nie powinna być spontaniczna i przypadkowa, lecz uzasadniona i przemyślana. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest aspekt wizualny, czyli typ nadwozia. Poznaj najpopularniejsze z nich!

Hatchback

Jeśli w opisie modelu znajdziesz informacje, że jest on 3- lub 5-drzwiowy, to znak, że możesz mieć do czynienia z nadwoziem typu hatchback. To tam właśnie bagażnik traktowany jest jako kolejna para drzwi, ponieważ jest zespolony z szybą. Ten model samochodu świetnie sprawdzi się do jazdy miejskiej. Został bowiem zaprojektowany tak, by oferować jak największą przestrzeń w kompaktowych rozmiarach. Jest to optymalny wybór, dlatego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Lekko ścięty tył pozwala na bezpieczny manewr cofania, ponieważ kierowcom łatwiej jest wyczuć koniec samochodu. Niech nie myli Cię niewielkie nadwozie. Samochód oferuje bowiem możliwość złożenia tylnych siedzeń, dzięki czemu uzyskujesz dodatkową przestrzeń. Ze względu na to, że samochody typu hatchback postrzegane są jako modele do jazdy miejskiej, montuje się w nich oszczędne, ale dynamiczne silniki, które docenią wszyscy dojeżdżający w korkach do pracy.

Sedan

Sedan to trójbryłowe nadwozie, które przez to, że jest charakterystyczne dla limuzyn, to stanowi namiastkę luksusu. Nic więc dziwnego, że był szczególnie popularny na przełomie XX i XXI wieku. Sedany oferują dużo przestrzeni w kabinie pasażerów. Co prawda ich kształt może wydawać się kiepskim wyborem wśród kierowców, którzy jeżdżą głównie po mieście. Szczególnie w obliczu innych dostępnych typów nadwozi. Należy mieć jednak na uwadze, że sedan oferuje głęboki, pojemny bagażnik, który może okazać się niezwykle przydatny wśród osób, które codziennie załatwiają mnóstwo spraw na mieście. Ten typ nadwozia docenią na pewno Ci, którzy szukają samochodu do częstych, dalekich podróży. Komfort jazdy, które oferuje sedan jest bowiem zachwycający.

Kombi

Bardzo praktycznym typem nadwozia jest kombi. Oferuje on dużo miejsca na nogi, ale nie kosztem bagażnika. W tym modelu jest on bowiem tak pojemny, że wielu fachowców wybiera właśnie kombi jako służbowy samochód. W bagażniku bez problemu zmieści się bowiem skrzynka z narzędziami, torba z roboczą odzieżą, części zamienne, czy wiaderka z farbą. Przestrzeń bagażnika można zwiększyć nawet trzykrotnie, decydując się na złożenie tylnych siedzeń. Kombi to samochód idealny również na wakacje, bez problemu spakujesz do niej walizki 5-osobowej rodziny lub wózek na weekendowy wypad z małym dzieckiem poza miasto. Niestety ten typ nadwozia może być utrudnieniem do jazdy po mieście.

SUV

SUV to zdecydowany król szos. Wiedzą o tym producenci światowej klasy marek, dlatego ich oferta produktowa ostatnimi czasy opiera się głównie na tym modelu. Podwyższone nadwozie sprawia, że cały samochód wygląda na terenowy. Konstruktorzy starają się jednak, by samochód nie przypominał ciężkiego czołgu, dlatego wielu stosuje opływowe kształty, dzięki czemu model ten nabiera cech sportowego auta.

Konstrukcja tego typu nadwozia posiada liczne i duże prześwity, dzięki czemu mimo dużych rozmiarach, jazda tych samochodem po mieście jest przyjemna i łatwa. SUV to idealna propozycja dla tych, którzy lubią duże, komfortowe samochody, ale mieszkają w mieście.

Kabriolet

Kabriolet jest chyba najłatwiej rozpoznawalnym typem nadwozia. Charakteryzuje go bowiem brak stałego dachu i bocznych, pionowych słupków. Dach w tym typie nadwozia oczywiście istnieje, ale może być składany lub zdejmowany. Kabriolet najczęściej spotykany jest w wersji 2-drzwiowej. Niestety oferuje bardzo mały bagażnik i niewiele miejsca w kabinie pasażerskiej, dlatego zdecydowanie odradzany jest rodzinom z dziećmi. Również ze względu na to, że przez brak dachu i bocznych słupków nie uchodzi za bezpieczny model. Na zakup kabrioletu najczęściej decydują się single lub pary małżeńskie, dla których ten typ nadwozia jest spełnieniem marzeń.

Pick-up

Pick-up to bardzo specyficzna budowa nadwozia, która najczęściej stosowana jest w samochodach terenowych lub dostawczych. Za kabiną kierowcy znajduje się bowiem skrzynia ładunkowa, zatem nie jest to rozwiązanie, w którym może podróżować liczna rodzina. Nie sposób jednak nie zauważyć, że pick-upy przykuwają wzrok na polskich ulicach. Są bowiem potężne i amerykańskie. Tak! To właśnie ten model towarzyszy zwykle bohaterom w filmach utrzymanych w duchu country. Wykorzystano go również w pierwszej części serii Zmierzch – pick-up’em do szkoły dojeżdżała główna bohaterka Bella.