Technologia i motoryzacja w jednym miejscu!

AdBlue – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Obecność preparatu AdBlue wynika z rosnącej świadomości proekologicznej oraz nacisków ze strony Unii Europejskiej, która wymaga od państw członkowskich obniżenia zanieczyszczeń, generowanych przez samochody w postaci spalin. Popularność AdBlue rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem w 2014 roku normy spalin Euro 6, którą muszą spełniać samochody napędzane przez silnik diesel. Sprawdź, czym dokładnie jest AdBlue, gdzie go kupić i jakie są zalety stosowania tego preparatu.

Czym jest AdBlue?

AdBlue to specjalistyczny płyn przeznaczony do silników diesla, aby neutralizować szkodliwe substancje emitowane do środowiska w wyniku procesu spalania. Substancja bez bezbarwna i bezpieczna zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. AdBlue to roztwór mocznika i wody demineralizowanej. Warto podkreślić, że nie miesza się on z paliwem, dlatego wlew AdBlue może znajdować się w dowolnym miejscu, zależy to bowiem od zamysłu projektanta. Zwykle jest to jednak charakterystyczna niebieska nakrętka umieszczona obok wlewu oleju napędowego. Układy SCR, czyli selektywnej redukcji katalitycznej, które wykorzystują AdBlue stosuje się w samochodach dopiero od 2011 roku, a największe prawdopodobieństwo istnieje, że znajdziesz je w modelach wyprodukowanych po 2015 roku. Jeśli zatem posiadasz model z silnikiem Diesla wyprodukowany przed 2011 rokiem, nie znajdziesz w nim fabrycznego wlewu do AdBlue.

Zalety AdBlue

Płyn AdBlue stosowany jest w celu neutralizacji szkodliwych cząstek tlenku azotu. To właśnie ten związek chemiczny odpowiada za tworzenie się toksycznego smogu. Zła jakość powietrza sprzyja podrażnieniu spojówek, uczuciu duszności, a ponadto zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych. Długotrwała ekspozycja na cząsteczki tlenku azotu to ryzyko zachorowania na astmę, nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego. Właśnie dlatego tak istotna jest neutralizacja tej składowej spalin. AdBlue pozwala na eliminację nawet 90% cząsteczek tlenku azotu.

Oprócz ochrony środowiska korzystanie z AdBlue może być również korzystne dla Twojego portfela. Stwierdzono bowiem, że stosowanie tego płynu zmniejsza spalanie oleju napędowego o nawet 5%. Ponadto niektóre miasta za wjazd na swój teren przed pojazdy wyposażone w AdBlue pobierają niższe opłaty.

Co się stanie, gdy nie uzupełnisz AdBlue?

AdBlue to dla części użytkowników utrudnienie, którego pragną się pozbyć. Usunięcie AdBlue z pojazdu jest możliwe, ale niezgodne z prawem. Policja posiada natomiast prawo do sprawdzenia sprawności układu SCR. Kierowca podróżujący pojazdem z AdBlue wielokrotnie informowany jest o niskim poziomie tego płynu. Silnik bez AdBlue pracuje w trybie awaryjnym. Jeśli nie zostanie on uzupełniony, należy liczyć się z tym, że komputer obniży moc silnika nawet o 40%, a w skrajnych przypadkach nawet zablokuje możliwość jego uruchomienia i rozpoczęcia jazdy.

Co jeszcze warto wiedzieć o AdBlue?

Płyn AdBlue można zakupić na stacjach benzynowych, gdzie sprzedawany jest prosto z dystrybutora lub w opakowaniach zamkniętych. Oferują go również Autoryzowane Stacje Obsługi. Należy mieć na uwadze, że AdBlue jest silnie korozyjny. Szczególnie istotne jest zatem, aby nie dostał się do metalowych części auta. Z tego powodu lejek, służący do wlewania AdBlue jest odpowiednio wyprofilowany. Jeśli taki płyn się rozleje, należy go jak najszybciej wytrzeć. Kolejnym minusem AdBlue jest brak odporności płynu na mróz. W temperaturze minus jedenastu stopni Celsjusza AdBlue krystalizuje i może spowodować kosztowne uszkodzenia np. zniszczyć pompę z tworzywa sztucznego, która kieruje płyn do wtryskiwacza.

Mimo minusów AdBlue należy pamiętać, że jego stosowanie pozwala odetchnąć i tak wyniszczonemu już środowisku. To, że niektórych toksycznych szkodliwych substancji nie widać gołym okiem, to nie znaczy, że one nie istnieją. Cząsteczki tlenku azotu są jak cisi zabójcy, których ignoruje się, aż w końcu jest za późno. Jeśli jesteś fanem silników Diesla, dbaj o środowisko i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych, stosując AdBlue.