Technologia i motoryzacja w jednym miejscu!

Car wrapping – co to jest i kiedy warto zdecydować się na ten proces?

Własny samochód dla wielu właścicieli jest niczym dziecko, o które należy dbać i które należy jak najbardziej rozpieszczać, aby było zdrowe i piękne. Pierwszą cechą auta, przez pryzmat której często oceniane są również możliwości techniczne całej maszyny jest jego wygląd zewnętrzny, czyli lśniący lakier. Aby jak najdłużej utrzymywał się w nienaruszonym stanie, konieczne są regularne zabiegi pielęgnacyjne lub rozwiązanie znacznie trwalsze i skuteczne, czyli car wrapping. Sprawdź, czym wyróżnia się ta technika.

Car wrapping – tuning wizualny i funkcjonalny

O zarysowania i wyblaknięcie lakieru samochodowego nie jest trudno. Szczególnie gdy auto wiele godzin każdego dnia spędza na otwartym publicznym parkingu. Wystarczy chwila nieuwagi kierowcy, który zaparkował obok Twojego samochodu lub roztargnienie przypadkowego przechodnia, by na lśniącym lakierze pojawiły się rysy i uszkodzenia. Na szczęście, aby temu zapobiec, możesz zdecydować się na car wrapping, który staje się coraz bardziej popularny również w polskiej branży motoryzacyjnej. Technika ta polega na dokładnym i wysoce estetycznym oklejaniu samochodów specjalistyczną folią samoprzylepną. Folie te dają nieograniczone możliwości aranżacyjne, ponieważ dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Oznacza to, że jeśli uwielbiasz swój samochód, ale jego kolor zupełnie nie spełnia Twoich wymagań, możesz nadać mu nowy wygląd, decydując się na car wrapping. Należy podkreślić, że dostępne są również bezbarwne folie samoprzylepne do wrappingu. Cieszą się one szczególnym zainteresowaniem wśród kierowców, którzy nie chcą zmieniać koloru lakieru, lecz pragną ochronić go przed rysami lub płowieniem pod wpływem promieni słonecznych.

Rodzaje folii do wrappingu

Oklejenie samochodu to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, na tę dużą dość kwotę w znacznym stopniu wpływa cena folii wykorzystywanych do wrappingu. Muszą to być wysokiej jakości produktu. Praca z tanimi foliami jest frustrująca nawet dla doświadczonego profesjonalisty, a poza tym nie gwarantuje tak zachwycającego efektu jak w przypadku folii z wyższej półki. Wyróżnia się trzy powszechnie wykorzystywane rodzaje folii samoprzylepnych.

Najstarsza i najtańsza folia, która nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, nazywana jest monomerową lub monomeryczną. Niestety jest mniej trwała i odporna, dlatego wykorzystuje się ją głównie do zmiany koloru karoserii, lub gdy klient chce okleić szyby lub wykorzystać powierzchnię samochodu do celów marketingowych w perspektywie krótkookresowej. Na dłuższą metę, czyli do trwałego oklejenia samochodu lepiej postawić na przykład na folię polimerową, która jest bardziej odporna, elastyczna i cienka. Jednak najlepszym wyborem jest najbardziej zaawansowana folia wylewana, tylko ona poradzi sobie bowiem w miejscach skompilowanych, o licznych zagięciach. Jest najbardziej elastyczna i trwała spośród dostępnych na rynku. Poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi powierzchniami, poza tym umożliwia repozycjonowanie, czyli przesuwanie po karoserii. To aspekt, który szczególnie mocno doceniają eksperci na co dzień zajmujący się wrappingiem samochodów.

Co warto wiedzieć, decydując się na oklejenie samochodu?

Technika wrappingu wymaga zarówno kosztownych narzędzi do pracy, jak i wysokich kompetencji. Eksperci od tej techniki muszą być skrupulatni, dokładni, cierpliwi i wrażliwi na estetykę. Jako klient starannie wybierz zatem punkt zajmujący się car wrappingiem. Rosnące zainteresowanie tymi usługami sprawia, że na rynku pojawia się wielu „specjalistów”, których efekty prac nijak mają się do karoserii oklejonych przez doświadczonych profesjonalistów. Proces oklejania się czasochłonny i może trwać nawet kilka dni. Oczywiście czas zależny jest zarówno od umiejętności specjalisty, jak i od ilości skomplikowanych elementów, które wyróżniają dany model. Ponadto wrapping auta musi być przeprowadzony w odpowiednich warunkach. Istnieje bowiem ryzyko, że wszelkie krążące w powietrzu naturalne pyłki osiądą na karoserii i osiągnięcie całkowicie idealnej struktury folii będzie niemożliwe. Jeśli posiadasz oklejony samochód, warto unikać automatycznych myjni. Szczotki wykorzystywane do czyszczenia mogą porysować folię. Car wrapping to specjalistyczna technika, dzięki której odmienisz swoje auto i zabezpieczysz odporność fabrycznego lakieru.