Technologia i motoryzacja w jednym miejscu!

Kamper – lepiej kupić czy wynająć?

Znudziły Cię wakacyjne wyjazdy do hoteli i godzinne leżenie na plaży lub przy basenie? Z zazdrością spoglądasz na relacje swoich znajomych, którzy urlop spędzają aktywnie i na swoich zasadach, stroniąc od typowo turystycznych miejsc na rzecz niezwykłych, ukrytych, zapierających dech w piersiach miejscówek? Być może to czas, aby urlop spędzić w kamperze! Sprawdź, kiedy bardziej opłaca się kupić własnego kampera, a kiedy lepiej go wynająć.

Kamperem w świat

Typowo turystyczne miejsca są bardzo oblegane w sezonie. Poza tym w takich miejscówkach trudno o poznanie prawdziwie lokalnej kultury. Wszelkie atrakcje i menu dostosowywane są pod gusta gości. Jeśli zatem pragniesz naprawdę poznać lokalną kuchnię, panujące tradycje i ludzi, musisz wyrwać się z turystycznych kurortów i zboczyć ze ścieżek utartych przez biura podróży. Wielokrotnie to sama podróż na wakacje bywa przygodą i właśnie ją warto spędzić w kamperze. To pewnego rodzaju samochód turystyczny, który został zaprojektowany tak, aby można w nim było komfortowo mieszkać. W zależności od wybranego modelu na pokładzie może znaleźć się łazienka, umywalka, prysznic, wyposażona kuchnia, sypialnia i salon.

Kupić czy wynająć?

Własny kamper to ogromna wygoda i przede wszystkim nieograniczona swoboda. O weekendowym wypadzie za miasto możesz zdecydować z dnia na dzień bez rezerwowania kampera z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Należy mieć na uwadze, że zainteresowanie podróżami kamperem wzrasta, ponieważ stanowi intrygującą alternatywę dla konwencjonalnych form wypoczynku. Rzutuje to również na ich dostępność – jeśli chcesz wynająć kampera w sezonie, musisz dokonać rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zakup własnego kampera to jednak ogromna inwestycja. Ceny nowych kamperów osiągają równowartość mikro mieszkań w centrum Poznania, czyli ponad 300 tysięcy złotych! Oczywiście kampera można zakupić z rynku wtórnego, jednak zakup tego rodzaju pojazdu powinien być jeszcze bardziej ostrożny niż w przypadku zwykłej osobówki. Kamper musi być bowiem niezawodny, nie ma nic gorszego niż poważna awaria w odległości kilkuset kilometrów od domu.  Tymczasem wynajem kampera to kilkaset złotych za dobę (ceny różnią się w zależności od miesiąca i oczywiście w sezonie są najwyższe). Jeśli wybierasz się na kilkutygodniową podróż kwota wynajmu może być naprawdę wysoka, ale nadal o wiele niższa niż zakup sprawnego i jakościowego kampera na własność. Dodatkowo przy wynajmie pobierana jest kaucja, a wiele wypożyczalni ma również wymagania co do wieku kierowcy i doświadczenia za kółkiem. W zależności od wypożyczalni, istnieje również możliwość wynajęcia dodatkowych akcesoriów takich jak łańcuchy śniegowe, rowery górskie, kamery, wyposażenie kuchenne czy pakiety dodatkowej chemii.

Dla kogo wynajem kamperów?

Własny kamper oznacza niższe koszty w perspektywie długoterminowej. Dlatego na tak dużą inwestycję decydują się tylko Ci, którzy poznali już, z czym wiąże się podróżowanie kamperem i uwielbiają tę formę wypoczynku. Jeśli dopiero chcesz spróbować caravaningu, czy podróżowania kamperem lub z przyczepą kempingową, lepiej zdecydować się na wynajem. Zyskujesz wówczas pewność, że maszyna jest sprawna, a Ty możesz liczyć na wsparcie specjalistów. Takie poczucie bezpieczeństwa jest bardzo istotne i docenią go szczególnie Ci, którzy obawiają się tego, co czeka ich na trasie. Urlop w kamperze to źródło wielu przygód i niezapomnianych wrażeń. Swoje plany wyjazdowe możesz na bieżąco modyfikować, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś pod wpływem emocji obrał zupełnie inny przystanek podczas swojej podróży, nie ogranicza Cię żadna rezerwacja w hotelu.