Technologia i motoryzacja w jednym miejscu!

Czym jest off-road?

Jazda samochodem może być niezwykle emocjonującym zajęciem. Oczywiście ciężko jest sobie to wyobrazić, tkwiąc w kilkugodzinnych korkach, w których prędkość 20 km/h trudno nazwać zawrotną. Jeśli nie boisz się szybkiej jazdy na wymagającym terenie, być może czas spróbować swoim sił w off-roadzie. Sprawdź, na czym polega ten sport, w których przyjdzie Ci zmierzyć się z błotem, kurzem i pokonaniem pozornie nieprzejezdnych terenów.

Off-road

Jazda off-road oznacza dosłownie jazdą poza drogą. Oznacza to, że jako miłośnik tego rodzaju sportu w pogardzie masz wszelkie wytyczone i utwardzone szlaki. Twoim celem jest eksploracja pozornie niedostępnych terenów za pomocą swojego samochodu. Podczas trasy off-road miłośnicy adrenaliny jeżdżą po bezdrożach, górach, lasach, wąwozach, poligonach i kamieniołomach. Tym samym wystawiając na próbę zarówno swój samochód, jak i własne nerwy.

Off-road rodzaje

Jak każda dyscyplina sportowa, tak i off-road posiada kilka odmian. Pierwszą z nich jest najpopularniejszy off-road przeprawowy. Uczestnicy takiej przygody do pokonania mają strome podjazdy i zjazdy, doły błotne, a nawet rzeki! W końcu jak sama nazwa wskazuje, jazda polega na ciężkiej przeprawie przez naturalne przeszkody, które każdy przeciętny kierowca omija szerokim łukiem. Kolejnym rodzajem jazdy off-road jest rock crawling. Polega na pokonaniu bardzo trudnej, ale krótkiej trasy, która wiedzie przez skaliste tereny, dlatego do jej pokonania niezbędne są zaawansowane umiejętności kierowcy i zdolność do panowania nad maszyną. Trzecia odmianą tej dyscypliny są rajdy typu cross country, w których liczy się przede wszystkim szybkość jazdy i czas dotarcia do mety.

Najbardziej znanym przedstawicielem tego rodzaju jazdy poza drogą jest Dakar, czyli corocznie organizowany rajd terenowy. W 2020 roku uczestnicy mieli do pokonania niecałe 8 tysięcy kilometrów, ale w latach 80. XX wieku było to nawet 15 tys. kilometrów! W Dakarze biorą udział zarówno samochody osobowe, motocykle, jak i ciężarówki czy quady. Entuzjastów tego rodzaju rywalizacji nie brakuje również w Polsce. Ostatnią odmianą off-road jest turystyka 4×4, przybiera ona postać zwykłych podróży, zatem nie ma tam mowy o rywalizacji. Taka jazda odbywa się po bezdrożach na całym świecie i jest szczególnie satysfakcjonującym i wymagającym sposobem na spędzenie urlopu.

Jaki samochód do off-road kupić?

Trasy off-roadowe są wymagające i bezlitosne. Jeśli zatem zamierzasz spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, konieczne będzie wyposażenie się w odpowiedni, terenowy pojazd. Niestety sprawdzony miejski hatchback czy sedan musi pozostać w garażu, ponieważ zwyczajnie nie poradzi sobie na trasach i prawdopodobnie nie będzie w stanie pokonać nawet delikatnie grząskiego terenu, a przecież na trasie czeka Cię znacznie więcej wyzwań! Oczywiście jazdę off-road możesz praktykować w samochodzie, na motocyklu lub quadzie. Ważne jednak, aby maszyna spełniała pewne wymagania. Za dobre auto, które nada się na jazdę w terenie trzeba zapłacić chociaż 40-50 tysięcy. Samochód na trasie ma sobie przede wszystkim poradzić, a nie wyglądać. Choć to właśnie aspekty wizualne działają na wyobraźnię, to nie ma co liczyć na to, że kilka designerskich dodatków do karoserii wpłynie korzystnie na komfort jazdy. Wręcz przeciwnie – obciążą one maszynę, przez co będzie jej trudniej pokonać pewne przeszkody. Kupując samochód do jazdy off-road, weź pod uwagę cenę i dostępność części zamiennych na rynku. Jazda po skalistych, nierównych, bagnistych terenach to ogromne obciążenie nawet dla porządnej terenówki, podzespoły będą wymagać wymiany znacznie częściej niż w przypadku codziennych, miejskich aut, dlatego już przy zakupie warto wziąć pod uwagę tę kwestię. Oczywiście poza trasą samochód potrzebuje również specjalnych opon, zwykle szosówki bardzo szybko odmówią współpracy.

Maszyna to nie wszystko

Nawet najdroższa, najlepiej wyposażona i przygotowana do jazdy poza drogą terenówka ugrzęźnie na błotnistym terenie lub nie będzie w stanie podjechać pod strome zbocze, jeśli za jej kółkiem usiądzie niekompetentny kierowca. Należy pamiętać, że jazda off-road rządzi się całkowicie innymi prawami niż codzienne przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Nawet jeśli uchodzisz za urodzonego kierowcę, ponieważ jesteś w stanie zaparkować równolegle w najmniejszej szczelinie, to wiedz, że te umiejętności są bezużyteczne, gdy w grę wchodzi Matka Natura. Jazda off-road wymaga znajomości mocnych i słabych stron samochodu, a także jego możliwości i techniki jazdy terenowej.

Jazda off-road to dość kosztowne źródło adrenaliny, ale zapaleńców tej dyscypliny nie brakuje. Jeśli pragniesz do nich dołączyć, konieczny będzie zakup odpowiedniego samochodu oraz opanowanie techniki jazdy terenowej. Zapisz się na kilkugodzinne szkolenie terenowe, aby jazda była bezpieczna. Takie szkolenie to również świetny sposób na prezent, który warto sprawić entuzjaście jazdy po bezdrożach.