Ekologiczny samochód elektryczny vs. uniwersalna hybryda
Wybór samochody to zwykle inwestycja na wiele lat, a wybór nigdy nie jest prosty. Mówi się, że warto zapytać właścicieli danych aut o ich opinię na temat danego modelu lub rodzaju silnika, aby podjąć rozsądną decyzję. Ale co zrobić, gdy nawet oni spierają się między sobą? Wówczas należy przeczytać nasz artykuł, w których wyjaśniamy różnicę między samochodem elektrycznym, a napędem hybrydowym.
Czy koniec silników spalinowych jest bliskich?
Silniki spalinowe do sprawnego funkcjonowania potrzebują surowców, o których wyczerpywaniu się mówi się już od lat. W związku z tym, wiele osób zagłady tego typu silników upatrywało w wyczerpaniu się surowców potrzebnych do ich uruchomienia. Tymczasem może się okazać, że ich kres nadejdzie znacznie szybciej. Od lat naukowcy biją bowiem na alarm, błagając społeczeństwa o zdrowy rozsądek i obranie ekologicznej drogi życia. Pogłębiająca się katastrofa ekologiczna jest już na tyle zauważalna, że władze państw a także organizacji międzynarodowych decydują się wprowadzać coraz bardziej restrykcyjne normy spalinowe i akty prawne, które na przykład zakazują wjazdu samochodów z silnikiem diesla do niektórych miast. Taką decyzję podjęto między innymi w Paryżu, gdzie od 2017 roku nie można poruszać się dieslami wyprodukowanymi przed 2001 rokiem. Na podobne decyzje decyduje się wiele innych miast, niewykluczone zatem, że silniki spalinowe i wysokoprężne zostaną wyparte z rynku w ciągu najbliższych 10-20 lat.
Jak działa samochód hybrydowy?
Pierwszym krokiem do ekologiczności jest napęd hybrydowy, który łączy w sobie zalety silnika spalinowego i elektrycznego. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się napęd hybrydowy szeregowy, równoległy albo szeregowo-równoległy. W napędzie szeregowym silnik spalinowy nie jest połączony z kołami i jedynie napędza generator produkujący energię. Napęd równoległy sprawdzi się natomiast, gdy występuje duże zapotrzebowanie na energię, ponieważ zarówno napęd spalinowy, jak i elektryczny mogą pracować jednocześnie. Ponadto, tutaj silnik spalinowy jest połączony z kołami.
Elektryk vs. hybryda – wady i zalety
Auta elektryczne docenią wszyscy miłośnicy cichej jazdy, ponieważ praca silnika jest wręcz bezgłośna i nie powoduje żadnych drgań. Może być to jednak cecha, która dla fanów, którzy na dźwięk warczącego silnika z wrażenia mają gęsią skórkę. Decydując się na hybrydę, takie osoby mogą przerzucić się w razie potrzeby na pracę silnika spalinowego i posłuchać utęsknionego mruczenia maszyny. Jak jest natomiast z przyspieszeniem?
Okazuje się, że to auta elektryczne lepiej radzą sobie w tej kwestii. Nie potrzebują bowiem czasu na rozruch, a maksymalnym momentem obrotowym mogą pochwalić się już od momentu uruchomienia silnika. Auta elektryczne są również łatwiejsze w budowie, ponieważ nie potrzebują układu chłodniczego, wydechowego i paliwowego, co jest niezbędne w przypadku hybrydy. I na koniec ostatnia, ale prawdopodobnie najważniejsza zaleta rozwiązania w pełni elektrycznego, a mianowicie ekologia. Taki samochód nie emituje do powietrza szkodliwych spalin podczas pracy.
Czy hybryda ma szansę w starciu z licznymi zaletami elektryków?
Ależ oczywiście! W końcu nie bez powodu jednoznaczne wyłonienie zwycięzcy tego starcia jest takie trudne. Wadą, która kładzie się cieniem na wszystkich zaletach elektryka jest jego ograniczony zasięg. Co prawda producenci starają się, aby ich modele na jednym ładowaniu pokonywały coraz więcej kilometrów, to nadal daleka podróż elektrykiem będzie ogromnym wyzwaniem. Co prawda współczesne elektryki na jednym ładowaniu mogą pokonać nawet 500 km, to trzeba mieć na uwadze jeszcze czas ładowania, który może trwa kilka godzin. Tymczasem samochodem hybrydowym w razie potrzeby można podjechać na stację i przygotować go do dalszej jazdy w zaledwie kilka minut. Jeśli zatem często podróżujesz na długie dystanse, a potrzeby przemieszczenia się z punktu A do B bywają spontaniczne, to lepszym wyborem będzie uniwersalna hybryda, która łączy w sobie ekologię i gotowość do pracy silnika spalinowego. Pamiętaj również, że wybierając samochód elektryczny konieczna jest stacja ładowania, co może być utrudnieniem, gdy mieszkasz w bloku i samochód zaparkujesz na zewnątrz.