Strach przed prowadzeniem samochodu – kiedy warto go pokonać, a kiedy lepiej odpuścić
Zdobycie prawa jazdy, kupno własnego samochodu i sprawne śmiganie nim po mieście to marzenie wielu osób, które już nie mogą się doczekać osiągnięcia pełnoletności, by dołączyć do zmotoryzowanych dorosłych. Tymczasem dla pewnej grupy osób zarówno nauka jazdy, jak i sama myśl o samodzielnym prowadzeniu samochodu jest źródłem ogromnego stresu, od którego aż skręcają się w środku. Postaramy się bliżej przyjrzeć temu zjawisku – jego potencjalnym przyczynom i możliwym rozwiązaniom.
Skąd bierze się lęk przed jazdą za kółkiem?
Należy przyznać, że jazda samochodem wymaga pewności siebie i umiejętności podejmowania decyzji pod presją czasu. Strach może zatem przyjmować formę uczucia nabytego, czyli wytworzonego w sposób wtórny. Psychiczny dyskomfort odczuwany na samą myśl o prowadzeniu pojazdu może wiązać się z perspektywą wyzwań, z którymi kierowcy muszą się na co dzień mierzyć na drodze. Na podstawie obserwacji dokonanych z perspektywy przechodnia i pasażera zapewne byłeś świadkiem wielu ryzykownych sytuacji, w których nie chciałbyś się znaleźć. Być może Twój strach determinowany jest jakimś tragicznym wydarzeniem związanych z ruchem drogowym np. utratą ukochanego pupila pod kołami samochodu lub traumatycznym wypadkiem komunikacyjnym, w którym uczestniczyłeś. Niewykluczone również, że przeraża się fakt, że za kółkiem musisz być najlepszą wersją siebie, odpowiedzialną, decyzyjną i wielozadaniową.
Obsługa skrzyni biegów, pedałów, kierownicy, a do tego obserwacja drogi i stosowanie się do znaków. Dla wielu wydaje się być to zadaniem ponad ich siły. Jeśli u podstaw leży niskie poczucie własnej wartości i wiary we własne siły, to każdy przykry lub potencjalnie niebezpieczny incydent na drodze może zniszczyć Ci dzień, a nawet tydzień. Kultura kierowców na drodze bywa różna. Szczególnie niebezpieczni kierowcy, którzy wykonują niebezpieczne manewry i trzymają się na tzw. ogonie, bywają również opryskliwi i niemili. Wystarczy niewielka iskra, aby z ich strony nastąpił wybuch. Zbyt długo ruszasz po zmianie świateł, a może parkowanie zajmuje Ci dłużej niż przeciętnemu kierowcy? Tyle wystarczy, aby w czekającym za Tobą samochodzie, kierowca agresywnie gestykulował i nie puszczał przycisku dźwiękowego. Choć trudno odgrodzić się od negatywnych emocji, które przelewają na Ciebie inni uczestnicy ruchu, to warto pamiętać, że o ile jeździsz bezpiecznie i stosujesz się do przepisów ruchu drogowego, jesteś kierowcą, dla którego jest miejsce na drodze.
Czy strach przed prowadzeniem pojazdu jest normalny?
Choć jazda samochodem to powszechny sposób przemieszczania się, to należy pamiętać, że funkcjonuje również jako dyscyplina sportowa, co czyni z niej pewne wyzwanie. Nic więc dziwnego, że pierwsze godziny, a nawet miesiące za kółkiem mogą być źródłem stresu. W końcu poznajesz nowe umiejętności, które kończysz egzaminem. Do jazdy samochodem należy się przyzwyczaić, uczucie stresu towarzyszy również wszystkim tym, którzy mieli przerwę w prowadzeniu samochodu. Dynamiczne, bezpieczne i sprawne poruszanie się po drogach wymaga doświadczenia i wielu wyjeżdżonych samodzielnie godzin. Podczas jazdy z instruktorem nauczysz się obsługi samochodu, płynnego poruszania się po wyznaczonych ścieżkach – wszystko po to, by zdać egzamin. Prawdziwej jazdy autem nauczy Cię codzienne życie. Istnieją jednak objawy, które mogą wskazywać na to, że jazda samochodem nie jest dla Ciebie.
Amaksofobia
Okazuje się, że strach przed prowadzeniem pojazdu może być nieuleczalny, bez względu na to, ile godzin spędzisz na kółkiem. Taki stan nazywany jest amaksofobią. Okazuje się, że nie jest to wcale rzadka przypadłość. Na tak chorobliwy strach cierpi nawet co dziesiąty człowiek! Wówczas objawy występują zarówno na gruncie fizycznym, jak i psychicznym. Do paraliżującego stresu i ataków lękowych może dołączyć uczucie duszności, omdlenia, drżenie rąk, nudności, kołatanie serca, czy nadmierne pocenie się. Chory na amaksofobię może panicznie bać się parkowania w ciasnych miejscach parkingowych, jazdy po wielopasmowym rondzie lub rozwijaniem dużych prędkości. Strach ten wydaje się być irracjonalny również dla samego chorego, ale ten nie potrafi nad tym zapanować.
Umiejętność jazdy samochodem to szansa na niezależność i swobodę w życiu codziennym. Wielu mieszkających na obrzeżach miast i we wsiach, gdzie nie dociera komunikacja publiczna, zmuszonych jest posiadać prawo jazdy i poruszać się własnym pojazdem. Jeśli jednak odczuwasz paniczny strach przed jazdą za kółkiem, to paradoksalnie maszyna, która powinna podnieść jakość Twojego życia, może przyczynić się do jego obniżenia. Warto wówczas zastanowić się, czy na obecną chwilę prawo jazdy jest Ci naprawdę potrzebne. Być może w przyszłości okaże się ono konieczne i dopiero wówczas okoliczności zadziałają motywująco i rozpoczniesz naukę zdeterminowany i przygotowany do tej odpowiedzialności.